W dniach 15-19.09.2016 gościliśmy pierwszą grupę 3 myśliwych z Danii polujących komercyjnie na jelenie byki.

Na szczególną uwagę zasługuje jeleń byk pozyskany przez myśliwego podprowadzanego przez Tomasza Szulca. Myśliwi pierwszy raz spotkali tego byka podczas rannego wyjścia już w drugi dzień polowania. Zajęli miejsce jeszcze przed świtem na wysiadce nad „dużym polem”. Wraz z wstającym dniem chmara złożona z 15 sztuk powoli zbliżała się do wysiadki, byk porykiwał rzadko, pilnował chmary oraz odganiał natrętne chłysty. Myśliwi rozpoznali, że to stary byk o imponującym wieńcu. Niestety znaczna odległość oraz kręcące się chłysty nie pozwalały na skuteczny strzał lub podchód. Wieczorem myśliwi powrócili w to miejsce licząc że byk opuści dzienną ostoję jeszcze za jasna. Niestety „rogal” wyszedł na pole z innej strony niż oczekiwali myśliwi. Ruchliwość byka oraz zapadający zmierzch nie pozwoliły na dojście do sytuacji strzeleckiej. Sobotnim rankiem myśliwi znowu zajęli miejsce na tej samej ambonie, niestety chmara z bykiem jeszcze za szarówki zeszła z pola daleko od miejsca zasiadki. Myśliwi postanowili zmienić rejon na Cegielnię licząc na spotkanie z tym lub innym bykiem. W trakcie podchodu gazociągiem na jedną z wysiadek na lesie ujrzeli odpoczywające dwa młode byczki, które po chwili uciekły wyraźnie czymś zaniepokojone. Po chwili pojawił się On. Pomimo znacznej odległości zapadła szybka decyzja o oddaniu strzału. Myśliwy duński popisał się perfekcyjnym strzałem na ok 180 m do rzadko zatrzymującego się byka, który spisał testament po ok 30 m. Byk okazał się 12 letnim nieregularnym czternastakiem obustronnie koronnym, waga wieńca 2 dni po preparacji to 10,7 kg, waga w skupie 172 kg. Wszyscy po cichu liczyli na złoty medal, niestety wstępna i szacunkowa wycena pokazała, że będzie brakować kilku punktów. Jest to na tą chwilę najcięższy wieniec jelenia byka pozyskanego w naszym kole.
Na uwagę zasługuje również jeleń byk pozyskany przez myśliwego podprowadzanego przez Bartosza Piglę, którego tusza w skupie ważyła 202 kg, to również rekord w naszym kole, waga wieńca 6,9 kg.
Trzeci myśliwy podprowadzany przez Dariusza Szulca pozyskał swojego pierwszego w życiu byka – 9 letniego nieregularnego jednostronnie koronnego dwunastaka o masie wieńca 6,2 kg.
Myśliwi zarówno z Danii jak i podprowadzający powrócili do swoich domów zmęczeni i szczęśliwi po tak emocjonujących dniach.

DARZ BÓR! – Tomasz Szulc